Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21C102GBCNNNC
CL21C102GBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21C102GBCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CL21C102GBCNNNC.pdf
Availability of CL21C102GBCNNNC
QUANTITY
CL21C102GBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21C102GBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL21C102GBCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21C102GBCNNNC
Related LinksCL21C10, CL21C102GBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21C102GBCNNNC Details Description
Related parts for CL21C102GBCNNNC
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 18GHZ datasheet.pdf