Vishay/Dale M55342H03B10B4RWS
M55342H03B10B4RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B10B4RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B10B4RWS.pdf
Availability of M55342H03B10B4RWS
QUANTITY
M55342H03B10B4RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B10B4RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B10B4RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B10B4RWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B10B4RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B10B4RWS Details Description
Related parts for M55342H03B10B4RWS
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TOOL JIG ASSEM FOR LF07 JACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf