Vishay/Dale M55342H03B115DRT3
M55342H03B115DRT3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B115DRT3
Brief Description
RES SMD 115 OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B115DRT3.pdf
Availability of M55342H03B115DRT3
QUANTITY
M55342H03B115DRT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B115DRT3
Internal Part NumberEIS-M55342H03B115DRT3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B115DRT3
Related LinksM55342H0, M55342H03B115DRT3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B115DRT3 Details Description
Related parts for M55342H03B115DRT3
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DVR/RCVR 16SO datasheet.pdf
ADHESIVE SEAL SIL NON-CORROSIVE datasheet.pdf
CONN MALE PLUS COUPLER 12AWG datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
UM5-4236 SAFETY MAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf