Vishay/Dale M55342H03B140ERWS
M55342H03B140ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B140ERWS
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B140ERWS.pdf
Availability of M55342H03B140ERWS
QUANTITY
M55342H03B140ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B140ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B140ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B140ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B140ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B140ERWS Details Description
Related parts for M55342H03B140ERWS
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
0603 47K H60 B-4000 datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf