Amphenol Industrial PT01W-14-18S
PT01W-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01W-14-18S.pdf
Availability of PT01W-14-18S
QUANTITY
PT01W-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-14-18S
Internal Part NumberEIS-PT01W-14-18S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-14-18S
Related LinksPT01W-, PT01W-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-14-18S Details Description
Related parts for PT01W-14-18S
RES SMD 2.21 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.175W 0.1% AXIAL datasheet.pdf