Richtek USA Inc. RT9167A-28GB
RT9167A-28GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9167A-28GB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
RT9167A-28GB.pdf
Availability of RT9167A-28GB
QUANTITY
RT9167A-28GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9167A-28GB
Internal Part NumberEIS-RT9167A-28GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9167A-28GB
Related LinksRT9167, RT9167A-28GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9167A-28GB Details Description
Related parts for RT9167A-28GB
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF CORD GRIP STR MALE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 5/5V OUT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
PWR MOD THYRISTOR 1600V 75V SM4 datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf