Vishay/Dale M55342H03B169BRT5
M55342H03B169BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B169BRT5
Brief Description
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B169BRT5.pdf
Availability of M55342H03B169BRT5
QUANTITY
M55342H03B169BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B169BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B169BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B169BRT5
Related LinksM55342H0, M55342H03B169BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B169BRT5 Details Description
Related parts for M55342H03B169BRT5
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 8 WIRE 120" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf