Vishay/Dale M55342H03B82K0RT5
M55342H03B82K0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B82K0RT5
Brief Description
RES SMD 82K OHM 5% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B82K0RT5.pdf
Availability of M55342H03B82K0RT5
QUANTITY
M55342H03B82K0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B82K0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B82K0RT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B82K0RT5
Related LinksM55342H0, M55342H03B82K0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B82K0RT5 Details Description
Related parts for M55342H03B82K0RT5
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR LNGSHFT 70500888 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI F 2-17,5 WS/GE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf