Vishay/Dale RN55C1820FRE6
RN55C1820FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1820FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1820FRE6.pdf
Availability of RN55C1820FRE6
QUANTITY
RN55C1820FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1820FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1820FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1820FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1820FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1820FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1820FRE6
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT DOUBLE ROW 20 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MX-LOC F3 3/4 (.375-.437) YELLOW datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
M12 4 POS FEMALE RA-BLNT 2MTR datasheet.pdf