Vishay/Dale M55342H04B100BRT5
M55342H04B100BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B100BRT5
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B100BRT5.pdf
Availability of M55342H04B100BRT5
QUANTITY
M55342H04B100BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B100BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H04B100BRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B100BRT5
Related LinksM55342H0, M55342H04B100BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B100BRT5 Details Description
Related parts for M55342H04B100BRT5
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V 6-TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS DL 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 25PF 14KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.75A 35 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A 5DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf