Vishay/Dale M55342H04B10B0RT1
M55342H04B10B0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B10B0RT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B10B0RT1.pdf
Availability of M55342H04B10B0RT1
QUANTITY
M55342H04B10B0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B10B0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342H04B10B0RT1
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B10B0RT1
Related LinksM55342H0, M55342H04B10B0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B10B0RT1 Details Description
Related parts for M55342H04B10B0RT1
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 50MA SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS PIN datasheet.pdf
PROGRAMMING KIT W/O POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf