Vishay/Dale M55342H04B137ARWS
M55342H04B137ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B137ARWS
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B137ARWS.pdf
Availability of M55342H04B137ARWS
QUANTITY
M55342H04B137ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B137ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B137ARWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B137ARWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B137ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B137ARWS Details Description
Related parts for M55342H04B137ARWS
BOX ABS BLACK 2"L X 1.5"W datasheet.pdf
IC SUPER MPU 4.65 250MA 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 80 DEG BLK/WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
23+23 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf