Vishay/Dale M55342H04B20B0RWS
M55342H04B20B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B20B0RWS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B20B0RWS.pdf
Availability of M55342H04B20B0RWS
QUANTITY
M55342H04B20B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B20B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B20B0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B20B0RWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B20B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B20B0RWS Details Description
Related parts for M55342H04B20B0RWS
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-24V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM SMA MALE datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA DO213AA datasheet.pdf