Vishay/Dale M55342H04B487DRWS
M55342H04B487DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B487DRWS
Brief Description
RES SMD 487 OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B487DRWS.pdf
Availability of M55342H04B487DRWS
QUANTITY
M55342H04B487DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B487DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B487DRWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B487DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B487DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B487DRWS Details Description
Related parts for M55342H04B487DRWS
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1POS HLDR 4A PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 343VC R6 datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 5PSI LCD datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
GDT 1200V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf