Vishay/Dale M55342H04B673BRT5
M55342H04B673BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B673BRT5
Brief Description
RES SMD 673K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B673BRT5.pdf
Availability of M55342H04B673BRT5
QUANTITY
M55342H04B673BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B673BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H04B673BRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B673BRT5
Related LinksM55342H0, M55342H04B673BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B673BRT5 Details Description
Related parts for M55342H04B673BRT5
IC DUAL POT 20K 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC IF DEMODULATOR DGTL 40-HVQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf