Vishay/Dale M55342H06B100EMWS
M55342H06B100EMWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B100EMWS
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B100EMWS.pdf
Availability of M55342H06B100EMWS
QUANTITY
M55342H06B100EMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B100EMWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B100EMWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B100EMWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B100EMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B100EMWS Details Description
Related parts for M55342H06B100EMWS
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CARD GUIDE 220MM HVY DUTY ALUM datasheet.pdf
4P VAL-U-LOK VRTHDR W/PGS GW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf