Vishay/Dale M55342H06B100ERWS
M55342H06B100ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B100ERWS
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B100ERWS.pdf
Availability of M55342H06B100ERWS
QUANTITY
M55342H06B100ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B100ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B100ERWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B100ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B100ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B100ERWS Details Description
Related parts for M55342H06B100ERWS
KIT DEV FOR ADUC842 QUICK START datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING HEATSHRINK #10 25PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 8VDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 180 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf