Vishay/Dale M55342H06B127ARWS
M55342H06B127ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B127ARWS
Brief Description
RES SMD 127 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B127ARWS.pdf
Availability of M55342H06B127ARWS
QUANTITY
M55342H06B127ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B127ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B127ARWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B127ARWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B127ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B127ARWS Details Description
Related parts for M55342H06B127ARWS
IC MPU I.MX1 150MHZ 256MAPBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/270LH SN BK BX datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 6A DPAK datasheet.pdf