Vishay/Dale M55342H06B158DRT5
M55342H06B158DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B158DRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B158DRT5.pdf
Availability of M55342H06B158DRT5
QUANTITY
M55342H06B158DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B158DRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H06B158DRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B158DRT5
Related LinksM55342H0, M55342H06B158DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B158DRT5 Details Description
Related parts for M55342H06B158DRT5
POT 100K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 4B 1OF2 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 6POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf