Vishay/Dale M55342H06B237DRWS
M55342H06B237DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B237DRWS
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B237DRWS.pdf
Availability of M55342H06B237DRWS
QUANTITY
M55342H06B237DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B237DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B237DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B237DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B237DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B237DRWS Details Description
Related parts for M55342H06B237DRWS
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 82V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 30A TO247-2 datasheet.pdf