Vishay/Dale M55342H06B270GRWS
M55342H06B270GRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B270GRWS
Brief Description
RES SMD 270 OHM 2% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B270GRWS.pdf
Availability of M55342H06B270GRWS
QUANTITY
M55342H06B270GRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B270GRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B270GRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B270GRWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B270GRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B270GRWS Details Description
Related parts for M55342H06B270GRWS
IDC CABLE- AKN14A/ AE14M / AKN14 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf