Vishay/Dale M55342H06B301DRWS
M55342H06B301DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B301DRWS
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B301DRWS.pdf
Availability of M55342H06B301DRWS
QUANTITY
M55342H06B301DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B301DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B301DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B301DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B301DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B301DRWS Details Description
Related parts for M55342H06B301DRWS
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS 2.5MM SHROUD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240FBDIMM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 9POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf