Vishay/Dale M55342H08B249ERWS
M55342H08B249ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H08B249ERWS
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342H08B249ERWS.pdf
Availability of M55342H08B249ERWS
QUANTITY
M55342H08B249ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H08B249ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H08B249ERWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H08B249ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H08B249ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H08B249ERWS Details Description
Related parts for M55342H08B249ERWS
CBL RIBN 19COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 15A TO247 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf