Vishay/Dale M55342H09B150DPWS
M55342H09B150DPWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B150DPWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B150DPWS.pdf
Availability of M55342H09B150DPWS
QUANTITY
M55342H09B150DPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B150DPWS
Internal Part NumberEIS-M55342H09B150DPWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B150DPWS
Related LinksM55342H0, M55342H09B150DPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B150DPWS Details Description
Related parts for M55342H09B150DPWS
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHRG CBL ELECT VEH MODE 3, 1 PH datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 13POS SLD R/A SMD datasheet.pdf
TURTLE WRAP 2" BLACK 150' datasheet.pdf