Vishay/Dale M55342H09B301DPWS
M55342H09B301DPWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B301DPWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B301DPWS.pdf
Availability of M55342H09B301DPWS
QUANTITY
M55342H09B301DPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B301DPWS
Internal Part NumberEIS-M55342H09B301DPWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B301DPWS
Related LinksM55342H0, M55342H09B301DPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B301DPWS Details Description
Related parts for M55342H09B301DPWS
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 0502 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 430MA 260 MOHM datasheet.pdf