Vishay/Dale M55342H09B732DRWS
M55342H09B732DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B732DRWS
Brief Description
RES SMD 732 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B732DRWS.pdf
Availability of M55342H09B732DRWS
QUANTITY
M55342H09B732DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B732DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H09B732DRWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B732DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H09B732DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B732DRWS Details Description
Related parts for M55342H09B732DRWS
TOPFET DUAL SWITCH D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC LLP753B datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
STAR RING KRIMPTITE (STEEL) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf