Vishay/Dale M55342H10B866DRT5
M55342H10B866DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H10B866DRT5
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/2W 1010
Datasheet Download
M55342H10B866DRT5.pdf
Availability of M55342H10B866DRT5
QUANTITY
M55342H10B866DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H10B866DRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H10B866DRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1010
Supplier Device Package1010
Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H10B866DRT5
Related LinksM55342H1, M55342H10B866DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H10B866DRT5 Details Description
Related parts for M55342H10B866DRT5
CONN RCPT 220POS 4ROW .100 R/A datasheet.pdf
FUSE 60A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE RF PIN 30V 50MA SOT23 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 6POS 3MM SOLDER datasheet.pdf