Vishay/Dale M55342H11B70D0RWI
M55342H11B70D0RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B70D0RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 70 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B70D0RWI.pdf
Availability of M55342H11B70D0RWI
QUANTITY
M55342H11B70D0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B70D0RWI
Internal Part NumberEIS-M55342H11B70D0RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)70
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B70D0RWI
Related LinksM55342H1, M55342H11B70D0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B70D0RWI Details Description
Related parts for M55342H11B70D0RWI
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 724BGA datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
IC DDR2 512MB 400MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf