Vishay/Dale M55342H12B10D0RT0
M55342H12B10D0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B10D0RT0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B10D0RT0.pdf
Availability of M55342H12B10D0RT0
QUANTITY
M55342H12B10D0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B10D0RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H12B10D0RT0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B10D0RT0
Related LinksM55342H1, M55342H12B10D0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B10D0RT0 Details Description
Related parts for M55342H12B10D0RT0
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC AMP 40MHZ TO 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf