Vishay/Dale M55342H12B147DRT0
M55342H12B147DRT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B147DRT0
Brief Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B147DRT0.pdf
Availability of M55342H12B147DRT0
QUANTITY
M55342H12B147DRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B147DRT0
Internal Part NumberEIS-M55342H12B147DRT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B147DRT0
Related LinksM55342H1, M55342H12B147DRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B147DRT0 Details Description
Related parts for M55342H12B147DRT0
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 255POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf