Vishay/Dale M55342H12B158ERT5
M55342H12B158ERT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B158ERT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B158ERT5.pdf
Availability of M55342H12B158ERT5
QUANTITY
M55342H12B158ERT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B158ERT5
Internal Part NumberEIS-M55342H12B158ERT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B158ERT5
Related LinksM55342H1, M55342H12B158ERT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B158ERT5 Details Description
Related parts for M55342H12B158ERT5
RES 300K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SAC-3P-10 0-28R/FS SCO RAIL datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC datasheet.pdf