Vishay/Dale M55342H12B18K0RWS
M55342H12B18K0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B18K0RWS
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B18K0RWS.pdf
Availability of M55342H12B18K0RWS
QUANTITY
M55342H12B18K0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B18K0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B18K0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B18K0RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B18K0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B18K0RWS Details Description
Related parts for M55342H12B18K0RWS
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 1" BLACK 100' datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1.5" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf