Vishay/Dale M55342H12B3E30RT0
M55342H12B3E30RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B3E30RT0
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B3E30RT0.pdf
Availability of M55342H12B3E30RT0
QUANTITY
M55342H12B3E30RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B3E30RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H12B3E30RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B3E30RT0
Related LinksM55342H1, M55342H12B3E30RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B3E30RT0 Details Description
Related parts for M55342H12B3E30RT0
RES SMD 267 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf