Vishay/Dale M55342H12B511DRWS
M55342H12B511DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B511DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B511DRWS.pdf
Availability of M55342H12B511DRWS
QUANTITY
M55342H12B511DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B511DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B511DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B511DRWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B511DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B511DRWS Details Description
Related parts for M55342H12B511DRWS
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" WHT FLOAT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf