Vishay/Dale M55342H12B642ART1
M55342H12B642ART1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B642ART1
Brief Description
RES SMD 642 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B642ART1.pdf
Availability of M55342H12B642ART1
QUANTITY
M55342H12B642ART1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B642ART1
Internal Part NumberEIS-M55342H12B642ART1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)642
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B642ART1
Related LinksM55342H1, M55342H12B642ART1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B642ART1 Details Description
Related parts for M55342H12B642ART1
NON-SENSITIVE GATE 20.0A 400V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 210MA 5.2 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
FUSE MEDIUM VOLTAGE 5.5KV datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf