Vishay/Dale M55342K01B14E0RTIV
M55342K01B14E0RTIV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K01B14E0RTIV
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/20W 0502
Datasheet Download
M55342K01B14E0RTIV.pdf
Availability of M55342K01B14E0RTIV
QUANTITY
M55342K01B14E0RTIV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K01B14E0RTIV
Internal Part NumberEIS-M55342K01B14E0RTIV
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0502 (1106 Metric)
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K01B14E0RTIV
Related LinksM55342K01, M55342K01B14E0RTIV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K01B14E0RTIV Details Description
Related parts for M55342K01B14E0RTIV
IC ADC 12-BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 16V 1411 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC TUNER DIR-CONV MMDS 28TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 68POS 1.27MM datasheet.pdf