Vishay/Dale M55342K02B100APWS
M55342K02B100APWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B100APWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B100APWS.pdf
Availability of M55342K02B100APWS
QUANTITY
M55342K02B100APWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B100APWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B100APWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B100APWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B100APWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B100APWS Details Description
Related parts for M55342K02B100APWS
RES 39K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V SOT25-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .562 datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
10UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf