Vishay/Dale M55342K02B152ARWS
M55342K02B152ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B152ARWS
Brief Description
RES SMD 152 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B152ARWS.pdf
Availability of M55342K02B152ARWS
QUANTITY
M55342K02B152ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B152ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B152ARWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B152ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B152ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B152ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B152ARWS
RES 7.5K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC DL OUT +/-12V NEG POL datasheet.pdf
SENSOR SHOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf