Vishay/Dale M55342K02B15B0RWS
M55342K02B15B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B15B0RWS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B15B0RWS.pdf
Availability of M55342K02B15B0RWS
QUANTITY
M55342K02B15B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B15B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B15B0RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B15B0RWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B15B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B15B0RWS Details Description
Related parts for M55342K02B15B0RWS
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
IC MOSFET DVR AND/INV 14DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' NM NF datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .5" datasheet.pdf
CABLE CLAMP .25" datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf