ON Semiconductor NCP512SQ15T2G
NCP512SQ15T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP512SQ15T2G
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 80MA SC88A
Datasheet Download
NCP512SQ15T2G.pdf
Availability of NCP512SQ15T2G
QUANTITY
NCP512SQ15T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP512SQ15T2G
Internal Part NumberEIS-NCP512SQ15T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-88A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP512SQ15T2G
Related LinksNCP512, NCP512SQ15T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP512SQ15T2G Details Description
Related parts for NCP512SQ15T2G
JUMPER-H1507TR/A3048W/H1507TR 3" datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE ASSY 30 WAY W/HEAT SI datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER NON-LAM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf