Vishay/Dale M55342K02B953ARWS
M55342K02B953ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B953ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B953ARWS.pdf
Availability of M55342K02B953ARWS
QUANTITY
M55342K02B953ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B953ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B953ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B953ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B953ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B953ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B953ARWS
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 2W 2.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
12P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 3POS 1M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A D2PAK datasheet.pdf