Vishay/Dale M55342K03B102BRWS
M55342K03B102BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B102BRWS
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B102BRWS.pdf
Availability of M55342K03B102BRWS
QUANTITY
M55342K03B102BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B102BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B102BRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B102BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B102BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B102BRWS Details Description
Related parts for M55342K03B102BRWS
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
IC FIFO ASYNC 4X16 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SHORT LINK INSUL PRE-ASSY 2POLE datasheet.pdf
RELAY SKT DPDT OR 4PDT DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
AS-845 PINK BUTT SPLICE SEAMLESS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 2M 12-24V datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf