Vishay/Dale M55342K03B10B0MT5
M55342K03B10B0MT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B10B0MT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B10B0MT5.pdf
Availability of M55342K03B10B0MT5
QUANTITY
M55342K03B10B0MT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B10B0MT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B10B0MT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B10B0MT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B10B0MT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B10B0MT5 Details Description
Related parts for M55342K03B10B0MT5
RESONATOR CER 8.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf
AMMETER 2A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
ACRYLIC STRIPPER GAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 300A 30V 2TOWER datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf