Atmel ATMEGA64-16MU
ATMEGA64-16MU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA64-16MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
ATMEGA64-16MU.pdf
Availability of ATMEGA64-16MU
QUANTITY
ATMEGA64-16MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA64-16MU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA64-16MU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - megaAVR Microcontrollers
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA64-16MU
Related LinksATMEGA, ATMEGA64-16MU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA64-16MU Details Description
Related parts for ATMEGA64-16MU
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
DWH XS2GD421 CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf