Vishay/Dale M55342K03B1E50RWSV
M55342K03B1E50RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B1E50RWSV
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B1E50RWSV.pdf
Availability of M55342K03B1E50RWSV
QUANTITY
M55342K03B1E50RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B1E50RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K03B1E50RWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B1E50RWSV
Related LinksM55342K03, M55342K03B1E50RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B1E50RWSV Details Description
Related parts for M55342K03B1E50RWSV
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CORE CTRLR 1PHASE 40-QFN datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECT COVER-SF4B-H80G/A40G datasheet.pdf
DEMO BOARD TEA1721 FLYBACK CONV datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
IGBT 650V 100A SGL TO-247-4 datasheet.pdf