Vishay/Dale M55342K03B200BRT5
M55342K03B200BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B200BRT5
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B200BRT5.pdf
Availability of M55342K03B200BRT5
QUANTITY
M55342K03B200BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B200BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B200BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B200BRT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B200BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B200BRT5 Details Description
Related parts for M55342K03B200BRT5
CONN JACK 1/4" 3-COND IN-LINE datasheet.pdf
MODULE 9C 16MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 4POS 3' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
22000UF 100V 64X143 85C ST datasheet.pdf