Vishay/Dale M55342K03B39K2RT0V
M55342K03B39K2RT0V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B39K2RT0V
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 5% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B39K2RT0V.pdf
Availability of M55342K03B39K2RT0V
QUANTITY
M55342K03B39K2RT0V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B39K2RT0V
Internal Part NumberEIS-M55342K03B39K2RT0V
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B39K2RT0V
Related LinksM55342K03, M55342K03B39K2RT0V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B39K2RT0V Details Description
Related parts for M55342K03B39K2RT0V
IC DUAL 1:4 FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 36-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRIMP HEAD FOR AT-200 HAND TOOL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS TIN SMD datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf