Vishay/Dale M55342K03B511APWS
M55342K03B511APWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B511APWS
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B511APWS.pdf
Availability of M55342K03B511APWS
QUANTITY
M55342K03B511APWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B511APWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B511APWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B511APWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B511APWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B511APWS Details Description
Related parts for M55342K03B511APWS
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3-STATE 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 WH TRANSFL datasheet.pdf
BLK FLUSH SPR-22MM METAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES NTWRK 8 RES 4.7K OHM 12LBGA datasheet.pdf