Xilinx XC3S100E-5CPG132C
XC3S100E-5CPG132C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S100E-5CPG132C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 83 I/O 132CSBGA
Datasheet Download
XC3S100E-5CPG132C.pdf
Availability of XC3S100E-5CPG132C
QUANTITY
XC3S100E-5CPG132C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S100E-5CPG132C
Internal Part NumberEIS-XC3S100E-5CPG132C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExtended Spartan 3A FPGA Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs240
Number of Logic Elements/Cells2160
Total RAM Bits73728
Number of I/O83
Number of Gates100000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case132-TFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package132-CSPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S100E-5CPG132C
Related LinksXC3S100E, XC3S100E-5CPG132C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S100E-5CPG132C Details Description
Related parts for XC3S100E-5CPG132C
IC ADC 12BIT MONO 3OUT 28-DIP datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBJ datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 datasheet.pdf