Vishay/Dale M55342K03B550KRT1V
M55342K03B550KRT1V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B550KRT1V
Brief Description
RES SMD 550K OHM 5% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B550KRT1V.pdf
Availability of M55342K03B550KRT1V
QUANTITY
M55342K03B550KRT1V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B550KRT1V
Internal Part NumberEIS-M55342K03B550KRT1V
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)550k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B550KRT1V
Related LinksM55342K03, M55342K03B550KRT1V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B550KRT1V Details Description
Related parts for M55342K03B550KRT1V
IC DRIVER/REC EIA/TIA232 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PCI TO ETHERNET LAN 128-FQFP datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
FIXED IND 112UH 1.26A 300 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
12-16 GA TURRET HEAD POSITIONER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf